Wyniki konkursu na najlepszego studenta "Primus Inter Pares"


Sylwia Wiśniewska z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie zwyciężyła w ogólnopolskim etapie 40. edycji konkursu na Najlepszego Studenta RP "Primus Inter Pares". quiz zorganizowało zrzeszenie Studentów Polskich.

Nie mielibyśmy niklu o ile nie barki wulkanów, które wybuchając miliardy lat temu, wyrzucały do atmosfery dwutlenek siarki. Odkrycie opisane w piśmie "Science" rozwiązuje tajemnicę, nad którą naukowcy pracowali przez dziesięciolecia - uważa geochemik Edward Ripley z Uniwersytetu Indiana w Bloomington. Kości zębatego pterozaura sprzed 95 mln lat odkryli paleontolodzy amerykańscy w Teksasie. O znalezisku informują na łamach "Journal of Vertebrate Paleontology". Proponowany przez hiszpańskich naukowców nowy sposób głosowania ma pozwalać obywatelom na lepszy wybór - informuje "European Journal of Political Economy".Niewielka manipulacja genetyczna wystarczy, by samica nicienia Caenorhabditis remanei mogła stać się jednocześnie samcem i samicą - informuje "Science". Mimo, że coraz to więcej osób niepełnosprawnych podejmuje naukę na uczelniach wyższych, w przyszłości są gorzej wykształceni niż reszta społeczeństwa - wynika z rządowej informacji na sprawa realizacji Karty Osób Niepełnosprawnych w roku 2008. W roku ubiegłym przybyło zatrudnionych osób niepełnosprawnych, a także warsztatów terapii zajęciowej. Poprawia się wypadek brazylijskich, tropikalnych lasów Amazonii - "płuc Ziemi". W 2009 roku zniszczeniu uległa prawie dwa plagi mniejsza warstwa puszczy niż w ubiegłym, wynika z danych Instytutu Badań Kosmicznych (INPE) - podaje brazylijski portal "Globo".

egzamin genetyczny może pomóc wyselekcjonować pacjentki w najwyższym stopniu zagrożone nawrotem po typowym leczeniu raka balony - informuje serwis "BBC News/Health".

Norweska agencja ds. czystej energii poinformowała w piątek, że przeznacza 137 mln koron norweskich (17mln euro) na zbudowanie najpotężniejszej na świecie turbiny wiatrowej. Tureccy archeolodzy odkryli w jaskini w południowej Turcji glinianą figurkę sprzed 16 tysięcy lat - donosi serwis internetowy Today's Zaman.

Potencjalnie niebezpieczne dla Ziemi asteroidy lepiej jest badać blisko pomocy automatycznych aparatów kosmicznych, niż statków załogowych - uważa prezes rosyjskiego Centrum Planetarnej Ochrony Ziemi (CPOZ) przed asteroidami Anatolij Zajcew. wbrew panującej opinii, nieudane związki w większym stopniu odbijają się na zdrowiu psychicznym mężczyzn niż kobiet - informują naukowcy na łamach "Journal of Health and Social Behavior". Archeolodzy odkryli w Rzymie pozostałości antycznego sala z II wieku, ufundowanego niechybnie za pośrednictwem cesarza Hadriana - donosi agencja Associated Press.We wtorek wcześnie rano czasu lokalnego z kosmodromu na przylądku Canaveral na Florydzie wystrzelona zostanie raca nośna Ares I-X, która zastąpi wycofywane z użytku amerykańskie wahadłowce, dowożące załogi i sprzęt do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). W przygotowaniach załogowego lotu na Marsa będą mogli wziąć udział nie tylko specjaliści od kosmosu i ochotnicy-"astronauci", ale również całkowicie "ziemskie" firmy. Rosyjskie i zagraniczne spółki zajmujące się produktami żywnościowymi, odzieżą i środkami higieny mogą uwiecznić swój cyfra firmowy dzięki programowi "Mars-500" - pozorowanego lotu załogowego na Czerwoną Planetę, który rozpocznie się w marcu 2010 roku w Instytucie Problemów Medyczno-Biologicznych Rosyjskiej Akademii Nauk. Amerykańska filia Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) myśli o wysłaniu astronautów na Marsa, wprawdzie pogarszający się stan infrastruktury kosmicznej na Ziemi może podciąć skrzydła agencji - pisze "New Scientist".

NASA nie może nawiązać łączności z marsjańskim łazikiem


Nie udał się przedświąteczny seans łączności NASA z marsjańskim łazikiem Spirit. Naukowcy będą chociaż próbowali uruchomić go "w ograniczonym zakresie", jeśli tylko uda się przywrócić komunikację - stwierdza komunikat NASA Jet Propulsion Laboratory.

Monety z brązu sprzed 2200 lat odnaleziono w Egipcie


Archeolodzy odnaleźli w północnym Egipcie mniej więcej 400 monet z brązu z III w. p.n.e. i inne artefakty - informuje serwis internetowy Fox News.

Polscy pedagodzy poznają w Izraelu historię holokaustu i Żydów


25 pedagogów z krajowy za pośrednictwem dwa tygodnie poznaje w Izraelu zagadnienia związane z nauczaniem o holokauście, a także historię Żydów w Polsce i Europie. Seminarium organizują wspólnie: jerozolimski Instytutu Pamięci Yad Vashem zaś Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau. - dowiedziała się PAP od Pawła Sawickiego z biura prasowego muzeum.

trzeci dziwaczny spacer załogi Atlantis


dubel amerykańscy astronauci wyszli w piątek w otwartą przestrzeń kosmiczną, by dokończyć wymianę akumulatorów, odbierających prąd od baterii słonecznych Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Magiczna siła spolaryzowanego światła


Cienkie włókna utworzone z pochodnych azobenzenu pod wpływem akuratnie spolaryzowanego światła wyginają się. W zależności od kierunku polaryzacji, włókno może oddalać się od źródła światła lub zaginać w jego stronę - informuje "Journal of Materials Chemistry".

nieruchomości żary

nasze biuero ogranizuje zielone szkoły oraz wycieczki dla dzieci oraz grup przedszkolnych. Zorganizowane przez nasze biuro wycieczki szkolne oraz zielone szkoły to gwarancja udanego wypoczynku od codziennych zajęć szkolnych. W ofercie posiadamy szeroki wybór miejsc na zorganizowanie zielonych szkół oraz wycieczek szkolnych. Nasze wycieczki szkolne do wielu lat cieszą się ogromnym uznaniem i zainteresowaniem nauczycieli oraz pracowników szkół. W ofercie posiadamy wycieczki szkolny jednodniowe oraz tanie wycieczki szkolne. Nasze biuro zorganizuje udane wycieczki szkolne oraz zielone szkoły na każdą kieszeń i w dowolnym regionie Polski. Zapraszamy do skorzystania z oferty naszego biura turystycznego. nasze biuero ogranizuje zielone szkoły oraz wycieczki dla dzieci oraz grup przedszkolnych. Zorganizowane przez nasze biuro wycieczki szkolne oraz zielone szkoły to gwarancja udanego wypoczynku od codziennych

wycieczki szkolne Warszawa

zajęć szkolnych. W ofercie posiadamy szeroki wybór miejsc na zorganizowanie zielonych szkół oraz wycieczek szkolnych. Nasze wycieczki szkolne do wielu lat cieszą się ogromnym uznaniem i zainteresowaniem nauczycieli oraz pracowników szkół. W ofercie posiadamy wycieczki szkolny jednodniowe oraz tanie wycieczki szkolne. Nasze biuro zorganizuje udane wycieczki szkolne oraz zielone szkoły na każdą kieszeń i w dowolnym regionie Polski. Zapraszamy do skorzystania z oferty naszego biura turystycznego.